Spadek – kiedy można go odrzucić?

Spadek – kiedy można go odrzucić?

Nie każdy spadek stanowi dobrą okazję na zdobycie dodatkowych środków. Klasycznym przykładem sytuacji, w której powołani do spadku wolą nie stać się spadkobiercami jest obciążenie majątku spadkowego długami. W takich wypadkach odrzucenie spadku jest najlepszym sposobem na pozbycie się możliwych problemów. Dlatego tak istotne jest pytanie, jak zrzec się spadku?

Na czym polega odrzucenie spadku?

Odrzucenie spadku to oświadczenie woli osoby do niego powołanej, która po prostu nie chce być spadkobiercą. Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, jak zrzec się spadku warto przypomnieć, że z punktu widzenia przepisów polskiego prawa do dziedziczenia może być powołanym na podstawie testamentu sporządzonego przez spadkodawcę lub regulacji Kodeksu cywilnego. Przy czym zawsze pierwszeństwo ma ważny testament, w którym spadkodawca przekazał swoją ostatnią wolę. Natomiast bez względu na to, czy podstawą powołania do spadku jest testament, czy też ustawa możliwe jest zrzeczenie się spadku. A więc jak odrzucić spadek?

Jak odrzucić spadek? Dwie możliwości

Zgodnie z przepisami prawa – a zwłaszcza z Kodeksem cywilnym oraz Kodeksem postępowania cywilnego – odrzucenie się spadku może nastąpić przed sądem lub przed notariuszem. Wybór tego, w jaki dokładnie sposób zostanie odrzucony, spadek zależy od tego, kto ma złożyć to oświadczenie. Zawsze należy pamiętać, że zrzeczenie się spadku dopuszczalne jest w terminie sześciu miesięcy, licząc od dnia, w którym powołany do spadku dowiedział się o swoim powołaniu. W praktyce najczęściej jest to dzień, w którym do powołanego doszła wiadomość o śmierci osoby bliskiej; treści testamentu czy odrzuceniu spadku przez powołanych w bliższej kolejności.

Bardzo często pytanie, jak odrzucić spadek pojawia się wówczas, kiedy spadkobiercy zastanawiają się, w jaki sposób załatwić formalności związane z poświadczeniem dziedziczenia. Także w tym wypadku możliwe jest zainicjowanie sprawy przed sądem lub udanie się do notariusza, który sporządzi stosowny akt notarialny. Zrzeczenie się spadku może także nastąpić niezależnie od trwającej sprawy spadkowej, choć w tym wypadku trzeba liczyć się z dodatkowymi wymaganiami, stąd najprostszym rozwiązaniem jest złożenie tego oświadczenia przy okazji poświadczenia dziedziczenia.

Kiedy warto zrzec się spadku? Kilka rad

Trzeba podkreślić, że odrzucenie spadku jest jedyną drogą do tego, aby powołany do niego nie stał się spadkobiercą. Przeważnie korzystają z niego osoby, które w żaden sposób nie chcą zajmować się majątkiem spadkodawcy czy pozostawionymi przez niego długami. Choć w tym drugim wypadku warto pamiętać, że istnieje możliwość przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas spadkobierca odpowiada za długi tylko do wartości odziedziczonego majątku. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy zrzec się spadku zawsze powinna być udzielana po przeanalizowaniu okoliczności konkretnego przypadku. W przeciwnym wypadku może okazać się, że powołany do spadku utraci możliwość wzbogacenia się.