Upadłość konsumencka 2022 – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Upadłość konsumencka 2022 – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Kryzys gospodarczy powoduje bardzo duży wzrost zadłużenia konsumentów. Jednym z najlepszych rozwiązań, z których można skorzystać w sytuacji, gdy osoba nieprowadzącą działalności gospodarczej utraci możliwość regulowania swoich długów, jest skorzystanie z upadłości konsumenckiej. Co warto wiedzieć o tej procedurze?

Kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką?

Zgodnie z Prawem upadłościowym istnieją dwa podstawowe warunki upadłości konsumenckiej. Po pierwsze jest to postępowanie przeznaczone dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a więc dla konsumentów. Po drugie zaś bankructwo konsumenckie mogą ogłosić tylko ci z nich, którzy stali się niewypłacalni – a więc utracili możliwość wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Są to warunki określające to, kiedy można ogłosić upadłość konsumencką.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Skoro wiemy już, kiedy można ogłosić upadłość konsumencką, to warto zastanowić się, jak to zrobić. Warto pamiętać, że upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, co z kolei oznacza, że jedyną drogą do skorzystania z niej jej złożenie w sądzie upadłościowym stosownego wniosku. Każdy, kto analizuje jak ogłosić upadłość konsumencką powinien pamiętać, że bez prawidłowo napisanego i opłacone wniosku nie będzie mógł skorzystać z omawianej tu procedury. Ponadto upadłość konsumencka – cena tego postępowania obejmuje koszty sądowe oraz ewentualne honorarium profesjonalnego prawnika – podlega także zmianom, wynikającym z nowelizacji przepisów. Co się zmieniło w ostatnim czasie?

Upadłość konsumencka 2022 – najnowsze zmiany w prawie

Upadłość konsumencka 2022 to przede wszystkim elektronizacja postępowania. Obecnie wniosek upadłościowy składa się za pomocą Krajowego Rejestru Zadłużonych. Aktualnie nie ma możliwości składania tych wniosków w formie papierowej. Można załatwić stosowne formalności w Biurze Podawczym sądu, którego pracownik pomoże konsumentowi zalogować się do systemu oraz zainicjować w nim stosowną procedurę.  Jednak wszyscy, którzy zdają sobie sprawę, co daje upadłość konsumencka, doskonale rozumieją, że warto samemu posługiwać się Krajowym Rejestrem Zadłużonych. Dzięki niemu można dużo szybciej przeprowadzić upadłość konsumencką.

Co daje upadłość konsumencka?

Podstawową korzyścią płynącą z upadłości konsumenckiej jest oddłużenie. Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej spłaca swoich wierzycieli na zasadach określonych w planie spłaty, który jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem, niż regulowanie należności na zasadach ogólnych. Przy czym to, co daje upadłość konsumencka nie ogranicza się tylko do nowych zasad spłaty. W sytuacji, gdy dłużnik znalazł się w takim położeniu, iż można spodziewać się, że szanse na jakąkolwiek spłatę przez niego wierzycieli są niewielkie sąd ma prawo w całości bądź w części umorzyć jego zobowiązania. Co prawda jest to rozwiązanie wyjątkowe, ale dla wielu konsumentów jest to prawdziwe rozwiązanie ich kłopotów.