Zabezpieczenie alimentów – wszystko co musisz wiedzieć

Zabezpieczenie alimentów – wszystko co musisz wiedzieć

Postępowanie rozwodowe nie zawsze kończy się na pierwszej rozprawie. Cała procedura formalnego rozwiązania małżeństwa, podobnie jak sprawa o alimenty może trwać wiele miesięcy. Warto w takim wypadku zadbać o zabezpieczenie alimentacyjne, by w trakcie trwania procesu otrzymywać niezbędne środki na utrzymanie małoletnich dzieci. Dowiedz się, jak skorzystać z takiej możliwości i sprawdź, jak złożyć stosowny wniosek.

Czym jest zabezpieczenie alimentacyjne?

Każde roszczenie, będące przedmiotem sprawy cywilnej, podlegającej rozpoznaniu przez sąd, może – zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego – zostać zabezpieczone. Nie inaczej jest z alimentami, które sąd ma prawo zabezpieczyć zarówno w toku postępowania, jak i przed jego wszczęciem. Zabezpieczenie alimentacyjne wymaga od strony wnioskującej uprawdopodobnienia roszczenia oraz posiadania w takim działaniu interesu prawnego.

W praktyce oznacza to, że strona zobowiązana do alimentacji przez cały czas prowadzenia sprawy sądowej będzie musiała przekazywać na rzecz wnioskodawcy środki na utrzymanie w zasądzonej przez sąd wysokości. Niekoniecznie będzie to suma identyczna, jak w końcowym wyroku. Jeśli w toku postępowania sąd uzna, że potrzeby strony uprawnionej do alimentacji są większe, to wówczas wysokość alimentów w stosunku do postanowienia o zabezpieczeniu może ulec zmianie.

Alimenty z zabezpieczeniem – jak złożyć wniosek?

Podobnie jak w przypadku dowolnego innego postępowania cywilnego, strona pozywająca zobowiązana jest złożyć w sądzie stosowne pismo procesowe. Wniosek o alimenty z zabezpieczeniem można składać zarówno, rozpoczynając sprawę, jak i w trakcie toczącego się postępowania, jako odrębne pismo. W pozwie należy zawrzeć informacje o przedmiocie roszczenia oraz o sposobie jego wykonania. Zabezpieczenie alimentów wymaga najczęściej uprawdopodobnienia faktu, że dziecko, na które ma zostać przyznane świadczenie, jest dzieckiem strony pozwanej, oraz że do tej pory strona ta nie wywiązywała się w należytym stopniu z obowiązku łożenia na utrzymanie potomstwa.

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż postanowienie zabezpieczające roszczenie dotyczące alimentacji podlega zażaleniu na wniosek strony pozwanej. Opłata od wniosku o zażalenie wynosi 100 zł, a stosowne pismo procesowe należy złożyć w sądzie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o zabezpieczeniu alimentacyjnym z uzasadnieniem. Strona wnosząca zażalenie może powoływać się m.in. na błędy w ustaleniach, mające wpływ na treść wydanego postanowienia bądź na naruszenie przepisów prawa materialnego lub procesowego. Istotny jest również fakt, iż postanowienie zabezpieczające z klauzulą wykonalności jest podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej, pozwalającej odzyskać zaległe alimenty.

Kiedy sąd może oddalić wniosek?

Podstawowym powodem, dla którego sąd może oddalić tego typu powództwo, jest nieuprawdopodobnienie roszczenia alimentacyjnego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy w toku postępowania pojawią się wątpliwości co do tego, czy pozwany faktycznie jest ojcem dziecka. Warto pamiętać także o tym, że wniosek o alimenty z zabezpieczeniem powinien być nie tylko odpowiednio uzasadniony, ale również sformułowany w sposób poprawny i wolny od błędów formalnych.

Pomoc prawna w sprawach alimentacyjnych

Spory o alimenty stanowią skomplikowaną materię prawną, która wymaga nie tylko doskonałej znajomości przepisów, ale także wieloletniego doświadczenia. Wszystko to sprawia, że chcąc skutecznie i szybko dochodzić swoich praw przed sądem, warto skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej. Nasza kancelaria świadczy pomoc w sprawach alimentacyjnych, pomagając w stworzeniu pozwu, zabezpieczeniu roszczeń oraz ich skutecznym dochodzeniu czy zmianie wysokości świadczenia.