
Upadłość konsumencka a długi
Statystyki pokazują, że zdecydowanie wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką. Słusznie wiele osób postrzega ją, jako skuteczny sposób na pozbycie się długów. Jednak skorzystanie z upadłości konsumenckiej nie oznacza, że długów w ogóle nie trzeba będzie spłacić. Wręcz przeciwnie – jednak nastąpi to na innych zasadach. Co więc warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej? Okazuje się, że to rzeczywiście najlepszy sposób na oddłużenie.
Po jakim czasie przedawniają się długi?
Zgodnie z Kodeksem cywilnym długi osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej najczęściej przedawniają się po upływie sześciu lat. Przy czym należy pamiętać, że termin ten ma charakter podstawowy, a w wielu przypadkach terminy przedawnienia wynikają ze szczególnych przepisów prawa bądź z treści umowy. Zawsze jednak upływ terminu przedawnienia zamyka wierzycielowi możliwość egzekucji swojego świadczenia. Właściwie tylko w takich przypadkach – rzadko zdarzających się w praktyce – upadłość konsumencka traci sens.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Zgodnie z przepisami Prawa upadłościowego upadłość konsumencka może zostać ogłoszona przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Pod pewnymi warunkami może z niej skorzystać także były przedsiębiorca. Upadłość konsumencka jest ogłaszana przez sąd, który działa jedynie na wniosek – składany najczęściej przez samego konsumenta. Od jego prawidłowego sporządzenia w dużej mierze zależy sukces całego postępowania. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Kancelaria prawna świadcząca usługi w zakresie upadłości konsumenckiej może po prostu wyręczyć konsumenta w załatwianiu skomplikowanych formalności związanych z jego upadłością.
Konsekwencje upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka – najczęściej – nie oznacza anulowania długów osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Może do tego dojść tylko wówczas, gdy właściwie nie ma szans na to, że konsument będzie miał możliwości spłaty swojego zadłużenia. Jednocześnie nigdy nie anuluje się np. zaległych alimentów. Natomiast standardowym rozwiązaniem jest ustalenie przez sąd – na okres pięciu lat – planu spłaty wierzycieli. Tym samym konsument zyskuje możliwość oddłużenia się na racjonalnych zasadach, dostostosowanych do jego możliwości finansowych. Warto propozycje w tym zakresie wypracować już na etapie przygotowywania wniosku o upadłość konsumencką. Także w tym przypadku kancelaria prawna od upadłości konsumenckiej może okazać się miejscem, które po prostu warto odwiedzić.
Dobrze przeprowadzona upadłość konsumencka to najlepsza droga do oddłużenia się przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Skorzystanie z tej ścieżki pozwala na zgrupowanie w jednym postępowaniu wszystkich długów i uniknięcie sytuacji, w której wierzyciele przeprowadzają wiele różnych egzekucji w stosunku do dłużnika. To zaś właściwe zawsze jest korzystniejsze rozwiązanie – zarówno dla konsumenta, jak i jego wierzycieli.